נכסים מגה יוקרתיים

נכסים מגה יוקרתיים

זה גדול יותר, זה מושקע יותר, מעוצב יותר, לוקח יותר זמן לבנות אותו, אי אפשר להתעלם ממנו, וזה יקר הרבה יותר. מדובר בנכסים המגה יוקרתיים, אשר בשנים האחרונות הופכים להיות יותר ויותר מבוקשים בישראל.

לדברי מאיר מנחם, מבעלי החברה נאות שירן, המתמחה בשיווק נכסי יוקרה בארץ, נכס מגה יוקרה מוערך בדרך כלל החל מכ- 20 מיליון דולר. מדובר בבתים הכי יקרים, מיוחדים, מושקעים וגדולים ובאזורי הביקוש הכי איכותיים. ההשקעה בבניית הבתים עולה בהתאמה יחד עם העלייה בהשקעה בתרבות הפנאי שלנו, שכבר משוכללת הרבה יותר, ראוותנית יותר ויקרה הרבה יותר. השנה צופים בנאות שירן כי יימכרו בין 5-7 נכסים בשווי של 20 מיליון דולר לנכס.

נכסים מסוג זה נמכרים בדיסקרטיות מלאה, בעלי הנכס דורשים סודיות מוחלטת בכל הקשור למכירה או לקניית הנכס המגה יוקרתי.

בחברת נאות שירן, המתמחה בשיווק נכסי יוקרה בישראל מזהים שינוי מגמתי במחירי נכסים הנחשבים "מגה יוקרתיים". מאיר מנחם, מבעלי החברה, מספר כי בשנים האחרונות ישנה קפיצת מדרגה בכל הקשור למחירי נכסים יוקרתיים בישראל. "אם לפני 3-4 שנים לערך המחיר הממוצע היה כ 10 מיליון דולר לנכס "מגה יוקרתי", הרי שהיום שאותם נכסים שווים נע בין 20-30 מיליון דולר. ניתן למצוא גם נכסים חריגים ששווים נע בין 40-50 מיליון דולר" אומר מנחם.

איך אפשר להסביר את אותה קפיצת מדרגה בכל הקשור למחירי הבתים המגה יוקרתיים? לדברי מנחם מדובר במספר מרכיבים אשר משולבים יחד ויוצרים את הביקוש הגדל לנכסים שכאלה.

זה מתחיל בבחירת אדריכל שיודע לייצר בתים שהם יותר יצירות אומנות מאשר קורת גג, והפועל היוצא של בתים מהסוג הזה הוא שהרבה מאוד מהפרטים נבנים באופן מיוחד לבית והם לא חלק מעיצוב סדרתי. עלויות הביצוע לפריטים ייחודיים אצל טובים היצרנים בעולם היא כמובן עסק לא זול, וגם חומרי הגלם בהם נעשה שימוש הם הכי איכותיים ויקרים. המערכות המיושמות בבית הן הכי מתוחכמות, ועל פי רוב יש לאתרן בחו"ל ולייבאן, מה שמייקר את העלויות בכמה רמות. בסופו של תהליך מתקבל מוצר שהוא ייחודי הן ברמת העיצוב והתכנון והן בכל מה שקשור לרמת הביצוע. אין עוד דומה לו – ממש כמו יצירת אומנות.

המטרה הינה לייצר את הבית המושלם, והדגש הוא פחות על הזמן שלוקח להכין אותו. בתים כאלה בד"כ מרגע קניית הקרקע ועד שהם מאוכלסים לוקח בין 3 שנים ועד 6-7 שנים. ולמה? כי התכנון חייב להיות אופטימאלי. הבחירה הינה מוקפדת, אישית ומלאת משמעות ולכן לוקחת הרבה זמן. לכן, משך הבנייה לבדה אורך בבתים מסוג זה בין שנתיים לשלוש, לעומת כשנה עד שנה וחצי בעבר הלא רחוק. עד להשלמתו של כל התהליך, מזמן בחירת האדריכל ועד קבלת כל האישורים הרלוונטיים, יכול לעבור זמן רב "אני מכיר אנשים שקנו שטח ולקח להם 10 שנים עד שנכנסו לגור בבית" מספר מנחם.

מרכיב שווי עיקרי נוסף הוא הקרקע, אשר עלותה עלתה דרמטית בשנים האחרונות. אנשים רוצים בתים על מגרשים יותר גדולים מבעבר, ובמקרים רבים הבתים המגה יוקרתיים נבנים תוך כדי איחוד מספר מגרשים, באזורים המבוקשים ביותר.

כאשר מדובר בוילה, אז שוויה יהיה 20 מיליון דולר ומעלה, והיא תמוקם בדרך כלל במרכז הארץ (בין ארסוףלת"א). הבתים עצמם הם המיוחדים והאיכותיים ביותר באזור שבו הם נמצאים. בהרצלייה פיתוח, למשל, ברחובות המבוקשים ביותר (ללא קו החוף) נבנים בתים על מגרש כפול בשטח של 2 דונם, ובשטח בנוי של כ 2000 מטר. שווי בתים אלא הוא בסביבות ה 20 מיליון דולר.

בגלי תכלת, בקו החוף, בית בשטח של בין דונם ל 2 דונם, עם שטח בנוי של בין 700 ל 2000 מטר, ינוע בין 20-40 מיליון דולר.

במושבים כדוגמת בני ציון, וילה של 1000 מטר בנוי על 15 דונם, עם בריכות שחיה וחוות סוסים לדוגמא, שווה בין 17 ל 20 מיליון דולר.

בתל אביב ישנם מספר סוגים של נכסים מגה יוקרתיים, בהתאם לאופי האזור. מבנה לשימור בשטח של 1000 מטר בנוי על דונם, יהיה שווה בין 20-30 מיליון דולר. פנטהאוז באחד ממגדלי היוקרה ליד כיכר המדינה, בשטח בנוי של 1000 מטר, יהיה שווה בין 20-25 מיליון דולר. דירה בשטח של 800 מטר בקו החוף במגדל יוקרתי בקומה גבוהה תהייה שווה 20 מיליון דולר.

"ככל שהנכס מיוחד יותר, בין אם בשל סיפור רקע מעניין או ערך היסטורי כגון בתים לשימור, מיקום יוצא דופן ואופי ייחודי שלא ניתן לזהות באף מקום אחר, כך מחירו יהיה גבוה יותר", מסכם מנחם.