הבית האיטלקי

הבית האיטלקי

הקדמה

מי מאיתנו לא צפה בסרט סיפורי אלף לילה ולילה וחלם שהוא ישן בארמון המלך, המרופד כולו כריות משי רקומות באלפי חוטים צבעונים, כשעלי דקל מתנפנפים ברוח מחוץ לחלון האבן גדול, או רצה לשבת מתחת הגפן, בחצר ענקית מלאת פרי וריחות משכרים של יין כשממולו בריכת שחיה פרטית נוצצת בקרני השמש החמימות של טוסקנה או צרפת.

כולנו חולמים, ויש כאלה שמגשימים.

בישראל ניתן למצוא בתים, שנראים כאילו נלקחו מאותם חלומות בהקיץ, אך בפועל לקח זמן רב, חשיבה מדויקת וירידה לפרטית, והעיקר הגשמה של הרבה חלומות, כאלה. אבנים שנאספו מאיטליה, לצד עץ המיובא ממרקש, כדים ופריטי ריהוט מצרפת, והכל במטרה וליצור את בית החלומות שלנו. יצירת האומנות הפרטית שלנו.

Souvenir de Italia

מי שנכנס לכפר שמריהו, ומשוטט בין בתיו היפים של הכפר, לא יצליח לראות דרך שערי הברזל ועל פי מראהו החיצוני של הבית המחופה אבן - כי מדובר בפנינה איטלקית לכל דבר.

פיירו פינטו, ארכיטקט איטלקי ידוע, הגיע במיוחד לישראל על מנת לעזור לעצב את בית החלומות של בעלי הבית שרצו חלום איטלקי בישראל. יחד עם האדריכל הישראלי עקיבא לומניץ ז"ל, הגה פיירו עיצוב מרגש ומפתיע.

הבית, הבנוי 600 מ"ר על מגרש של דונם, משתרע על פני 3 קומות, וכולל תקרה גבוהה כפולה בכניסה וכן מעלית פנימית המחופה עץ. החללים עוצבו כך שמכל מקום בבית רואים בצורה שונה את הפנים ואת החוץ. משחקי אור וצל, תאורה חבויה ותפיסות מרחביות המתעתעות לעיתים את העין, יוצרות עיצוב בלתי קונבנציונלי של אחוזה איטלקית בכפר.

לדברי עודד נחום, אחראי על אזור כפר שמריהו והרצלייה פיתוח בחברת נאות שירן, "שוויים של בתים חדשים ומושקעים בכפר שמריהו, על שטח של דונם, במקומות הטובים ביותר, בשטח בנוי של כ 600 מטר, נע בין 5 וחצי ל 7 מיליון דולר. ככל שהבית מספר סיפור מיוחד יותר, תוך הקפדה על איכויות ביצוע גבוהות, יימצאו האנשים שיעריכו זאת, וישלמו יותר עבור הבית, ובכך יחסכו לעצמם את האנרגיה והזמן האינסופיים הנדרשים בביצוע של פרויקט מסוג זה".

הבית נבנה בסגנון איטלקי, עם ריהוט איטלקי אותנטי, ועל ידי בעלי מלאכה ומעצבים איטלקיים אשר הגיעו במיוחד לעבוד בארץ. קבוצה של 6 נגרים איטלקיים עבדו 12 שעות ביום, ונשארו ללון בו בלילה בכדי לעמוד בלוחות הזמנים. כל החומרים הגיעו בשתי מכולות ענק, עם פריטים מ-59 ספקים איטלקיים שונים, הכוללים ריהוט מארמונות איטלקיים, פרסקות, ענתיקות שונות, גופי תאורה ייחודים ופריטים נוספים. הכל נבחר ונאסף באיטליה באופן אישי על ידי בעלת הבית. אפילו המסמרים מאיטליה.

כאשר מביטים מבחוץ על הבית לא ניתן לשער איזה אופי איטלקי נסתר בפנים. פרטי הריהוט הוונציאני מהמאה ה 18 מתחברים לחפצים הענתיקה אשר בחירתם נעשתה באופן אישי ומדויק. על הקירות ברחבת הכניסה לבית שולבו 2 פרסקות, ציורי קיר, אשר הגיעו מארמונות מתפוררים מאזור פיהמונטה מהמאה ה-18. את הפרסקות הוריד בטכניקה מיוחדת פרופסור איטלקי ידוע, ולאחר מכן הגיע לישראל על מנת להתקינן באופן הנכון ביותר. תאורה חבויה מיוחדת משווה להן מראה כאילו הן עוד רגע קופצות החוצה מן הקיר ומתחילות לזוז. בין הרהיטים הייחודים הנמצאים בבית ניתן למצוא שידת מגירות מהמאה ה 18 מוונציה, אשר חלק ממגירותיה מוסתרות וחלק גלויות לעין כפי שהיה נהוג אז. בכניסת הבית מוקמה מגלשת שלג (שהייתה שייכת כנראה לאישה) מהמאה ה 18, שהכיסא בה מרופד במשי, והעץ מסביב מציג שלוש סצנות ששונות מהמיתולוגיה.

דלת הכניסה לבית גדולת מימדים, מחופה בחלקה החיצוני והפנימי מעץ, ובתוכו משולבות מראות עתיקות. כשיושבים בסלון ומסתכלים על דלת הכניסה שהיא סגורה ניתן לראות את הבריכה משתקפת בהן. מעל הדלת ומצידיה, הובא מוורונה מעין "שער מרפסת" עשויה מאבן עם תבליט אותו צייר הארכיטקט האיטלקי, וניתן לראותו גם מחוץ לבית.

בקומת הקרקע ליד הסלון מוקם חדר עבודה פרטי מחופה כולו עץ דובדבן, מהתקרה ועד הרצפה. הפרקט בחדר חובר בצורה מסורתית ועוטר מסביב בציור עבודת יד שנעשה על ידי האדריכל האיטלקי. באמצע החדר צוירה שושנת הרוחות באמצעות ריבועי עץ שונים, אף היא בעבודת יד.

בקומה העליונה מיקמו הבעלים חדר ארונות שעוצב כחדר בפני עצמו, עם מרפסת, והוא כולו עשוי TROMTLOEIL, המעוות את העין ויוצר מראה מתעתע. לעיצוב החדר נבחרה סצנה מצוירת של שדה קרב מתקופה עתיקה עם תופים ואוהלים. סצנה שלמה שמתפתחת על כ 10-12 דלתות של ארונות.

ישנן 6 אמבטיות בכל הבית, וכל אחת מהן עוצבה עם שיש בצבע שונה בשילוב עם שרטוטים מקוריים וייחודים סביב האמבטיות. אמנים עמלו שעות על גבי שעות וציירו את הדוגמה המופיעה על השיש על ארונות האמבטיה, כך שנוצרת אשליה מושלמת של ארונות משיש.

סביב הבריכה, מתחת לשולחן המרכזי בפרגולה, ובקצה הריצוף מעבר לבריכה, מוקמו מתחמים שעוצבו על ידי קבוצה של אומנים תורכיים המתמחים בשיטה מיוחדת של הטבעת אבנים בחול ללא בטון. האבנים, המזכירות במראה חלוקי נחל ללא פינות, נבחרו בצבע לבן או שחור וכולן נאספו בחוף הים בתורכיה. מבנה הבריכה עוצב עם מוזאיקה בשרטוט מקורי של האדריכל האיטלקי.

הבית הינו הראשון בו נתקלתי שנבנה עד לרמת הבורג מחומרים בייבוא מאיטליה. מוסיף עודד.

של קרקע ובניה הנעים בין 20-30 מיליון דולר".

לדברי נועם דז'לדוב, מבעלי חברת נאות שירן, שווי נכסים בכפר שמריהו שהם ברמת גמר גבוהה, שטח בנוי של כ 600 מטר, במיקומים הטובים ביותר, נעים בסביבות ה 6 מיליון דולר בערך. בהתאם לרמת הגמרים, והקמת הסגנון לאופי הרוכשים. יש מספר בתים שהיינו מגדירים אותם כמדרגה אחת מתחת שהינם בין 10-15 שנה שעונים לכל הקריטריונים הללו אבל דורשים שיפוץ מסיבי, ושווים נע סביב ה 5 מיליון דולר.