פנג שואי

פנג שואי

האם חשבת פעם כיצד אתה בוחר את ביתך ? האם במקרה בחרת בו, או שזו אינה מקריות. כולנו מושפעים מהסביבה בה אנו בוחרים לגור. חלקנו בוחרים בסביבת עיר רועשת ודינמית, חלקנו בוחר בסביבה כפרית ירוקה. יש כאלה החיים סמוך לכביש סואן או גשר, וכאלה החיים בין מרחבים וציוץ ציפורים. ישנם אנשים הגרים בבנין רב קומות וכאלו החיים על בית בקרקע. על פי הסינים כל זה אינו מקרי, כל אחד בוחר את ביתו כיוון שהוא משקף לו את עצמו ואת צרכיו.

פילוסופים סינים עסקו מאות של שנים בחקר וניתוח יסודות היקום מתוך אמונה שגרמי שמיים וכוכבי לכת משפיעים על כל צורת חומר הנמצאת על כדור הארץ.

פנג שואי הוא תבנית הסדר וההגיון בתוך פילוסופיה זו, המתרגמת ידע קוסמי אל המציאות, ושימושה העיקרי הוא מיקום בתים ועיצובם.

תכונות האדם משתקפות בביתו וביתו של האדם משתקף בו. כולנו שואפים להרמוניה פנימית ושמחה, רובנו רוצים שביתנו יהיה יפה ונעים לעין, שישדר חופשיות, תחושה טובה וזרימה. קשה לאדם שאינו חווה תחושה זו בתוכו, ליצור הרמוניה כזו בביתו. חוסר הרמוניה ועצירת אנרגיה משקפים רבים מן הקשיים בחיינו, היכולים להופיע במערכות יחסים, בריאות או פרנסה .פנג שואי מאבחן את המצוקות , מאתר את גורמי הקושי, מסביר לאדם מהם הסיבות להיווצרות הבעיה, ועוזר במציאת פתרון לאדם וביתו.

אך כיום יועצי פנג שואי רבים עובדים בשיתוף פעולה פורה עם אדריכלים בעיצוב בתים וסביבה פעילה תוך שמירה על האיזון בין הטבע לבין האדם. אותם יועצים בוחנים את סביבת הבית ותוואי הקרקע וקובעים מהו המיקום והכיוון האידיאלי לבנייתו. מעבר לכך הם מעצבים את צורת המבנה, וממקמים חפצים ורהיטים בתוכו על פי כיווני זרימת האנרגיה.

בית או חדר הם תחומים חיים ועל פי האמונה זורמת בתוכם אנרגיה. אולי כבר שאלתם את עצמכם מדוע אתם מרגישים נוח בבתים או חדרים מסוימים ובאחרים לא. פנג שואי מתאים את הבית לצורכי האינדיבידואל החי בו, מתאים ומכוון את תנועת האנרגיה בין חדרי הבית. על פי שיטה זו לא יתכנו שני בתים זהים, כל בית משקף בתוכו את דייריו, דרך צורתו, מבנהו ועיצובו.

לפילוסופיה והאסטרולוגיה הסינית חלק חשוב בהבנת המרחב והשפעתו על האדם והבית מתוך המחשבה שהאדם הוא מיקרוקוסמוס של היקום המקיף אותו.

הבית מחולק לתשעה אזורים כשכל אזור נמצא תחת השפעה אנרגטית אחרת. השפעה זו קובעת את איכות האנרגיה ועוצמתה. ככל שהיא הרמונית , זורמת ומטיבה יותר, אותו תחום בבית יקבל ביטוי הולם ויוביל אותך לשפע והצלחה בחייך. באפיון האזורים נכללים משפחה ובריאות, יצירתיות וילדים, מערכות יחסים, יצירת שפע ומזל, קריירה, פרסום, אחדות, ידע והתבוננות, ויחסים עם חברים קרובים והורים.

יש משמעות רבה לכיווני השמיים, המסמנים לנו שהצד הצפוני של ביתנו הוא אזור הקריירה בעוד הצד הדרומי אחראי למימוש קריירה זו והגעה לתהילה ופרסום.

הצד המזרחי של הבית מסמל את אזור המשפחה והבריאות בעוד הצד המערבי את היצירתיות בחיינו ואת הילדים. המגמה היא ליצור זרימת אנרגיה טובה ונכונה בכל אזור על מנת שאזורים אלו יתפקדו בצורה ההרמונית ביותר ויעניקו לנו רווחה, ואפשרות לחוות את התחום בפוטנציאל המרבי. באותם אזורים שבהם מסתמנים קשיים וזרימת האנרגיה מופרעת, תהיה פגימה בתחום אשר מייצג אזור זה. דבר אינו מקרי, אם אתה מתקשה בתחום מסוים בחייך סביר להניח שגם האזור בבית המייצג תחום זה ראוי לתיקון פנג שואי.

תיקוני פנג שואי הם תחום האומן. מומחה פנג שואי מזהה את הקושי באדם ובבית ויודע למצוא את "התרופה" הנכונה לקושי זה.

לעתים התיקון יכלול הזזת רהיטים ומיקום מחודש של מיטות או חפצים, ולעתים התיקון יכלול שיפוץ נרחב יותר הכולל הזזת קירות וצביעתם. השיטה עובדת במיטבה כאשר אדם מחפש דירה או רוצה לבנות את ביתו על פי תכנון מוקדם. בתכנון זה יילקחו בחשבון תחומי חייו וצורכי משפחתו, אך גם בחירת הקרקע, התאמת כיוון הבית, צורתו, התכנון הפנימי ותאריכים טובים להתחלת הבניה על מנת שזו תעשה ללא הפרעות.

בפנים הבית פנג שואי מנתח את תנועת האנרגיה הנקראת צ'י. צ'י זורם בבית ומושפע בקלות מחסימות ועיכובים. הכוונה היא ליצור תנועת צ'י נכונה בבית, מעוכבת היכן שיש לעכב ומואצת באותם מקומות הדורשים זאת.

צ'י מואט על ידי ריהוט, פעמוני רוח, צמחייה, תאורה רכה, וצבעים כהים וקרים. צ'י מואץ על ידי תאורה עזה, חלל בחדר, צבעים בהירים או חמים, דלת מול חלון או חלון מול חלון.

צ'י מואט מידי או חסום, יוצר כבדות ועלול לפגוע בבריאות, צ'י מואץ יוצר תנועה, חוסר שקט ומתח ועלול להוביל להתפרצויות רגשיות.

כשכוונתנו היא ליצור צ'י מאוזן, את חדר השינה שלנו לא נצבע בצבע אדום, צבע זה מאיץ את הצ'י, מעלה את לחץ הדם, ממריץ, מעורר, ופוגע באיכות השינה. מטבח דורש תנועת צ'י מהירה יותר, יש בו אלמנטים של אש (כיריים) ואלמנטים של מים זורמים, שני ניגודים באותו אזור. בנוסף ישנם הרבה מכשירי חשמל הקובעים את אופיו של המטבח כחלק פעיל ודינמי, לכן חשוב מצד אחד לאזן את תנועת הצ'י אך גם לעודדה. נוכל לעשות זאת באמצעות צבעים חמים, תאורה ומרחב. בהקמה של מסעדות רבות מתגלה הצורך לעודד את תנועת הצ'י. תנועה זו גורמת לנו ערנות, תיאבון מוגבר, ובעיקר פינוי מהיר של מקום הישיבה שלנו ללקוח הבא.

פנג שואי פועל על פי מערכת חמשת האלמנטים ( עץ, אש, אדמה, מתכת ומים )

חמישה אלמנטים אלו מייצגים את חמשת היסודות המרכיבים את היקום.

לכל יסוד יש מספר תכונות המשפיעות על האדם והבית.

הצד הצפוני של הבית מייצג את אלמנט המים . מים מביאים שגשוג וכסף וחסרונם יגרום לאובדן הכנסות ובעיות בריאות. הצד המזרחי והדרום מזרחי של הבית מייצגים את אלמנט העץ. עץ מייצג תנועה עשייה, יצירה וקבלת החלטות. כשהעץ בבית אינו מאוזן מתגלים קשיי ם,ויכוחים, כעסים, ואכזבות.

הצד הדרומי של הבית מייצג את אלמנט האש. האש עוזרת ביצירת שמחה, זוגיות ושגשוג חומרי ורוחני.

חוסר אש גורם לעייפות, דיכאון,קושי ביצירת מערכות יחסים.

הצד הדרום מערבי, הצפון מזרחי, ומרכז הבית מייצגים את אלמנט האדמה.

האדמה אחראית על שלווה,יציבות, ובטחון בחיינו. כשהיא חסרה היא גורמת לדאגות ומחשבות יתר.

הצד המערבי והצפון מערבי של הבית שייכים לאלמנט מתכת. באין מתכת או בעודף מתכת יופיעו עיכובים ומגבלות בחיינו, אובדן כספי ובדידות.

פנג שואי פועל מתוך מערכת נוקשה של חוקים, אך שואף לפרוץ חוקים אלה ולהגיע אל אותם מחוזות, בהם יש ביטוי לאינטואיציה ותחושות פנימיות.

שילוב של סדר ומשמעת עם אינטואיציה ומעוף מאפשר לנו להביט פנימה אל חיינו, להכיר את הסביבה הפנימית בה אנו חיים ולשנות הרגלים ודפוסים. אם כולנו נהיה מודעים לעוצמת מודעות זו נחיה את חיינו בעולם בו כל אחד חי בשלום עם סביבתו ויוצר בה את התנאים האידיאלים לחיים שמחים, שלווים והרמוניים.

רן בן-אלי

יועץ פנג שואי אישי